Sully

Sully

Pravda skrytá za zázrakom na rieke Hudson.

15. januára 2009 sa svet stal svedkom pozoruhodného núdzového pristátia amerického dopravného lietadla, kedy kapitán „Sully“ Sullenberger zázračne dosadol počas letu US Airways 1549 na rieku Hudson a zachránil tak život všetkým 155 cestujúcim a členov posádky. Jeho chladnokrvný čin odvrátil nielen tragédiu, ale spravil z neho hrdinu, ktorý inšpiroval celý svet.

Kapitán Sullenberger mal v čase nehody za sebou štyridsať rokov pôsobenia v letectve. Od detstva túžil stať sa pilotom, čo sa mu napokon splnilo. Ako šestnásťročný absolvoval letecký výcvik doma v Texase a dostal sa na Akadémiu vzdušných síl. Po vojenskej službe, počas ktorej lietal aj ako pilot vojenských stíhačiek, sa zamestnal v civilnom letectve, kde zúročil dlhoročné bohaté skúsenosti...

 

Originálny názov: Sully
Žáner: životopisný, dráma
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Clint Eastwood (Americký ostreľovač, Invictus, Gran Torino, Výmena, Listy z Iwo Jimy, Million Dollar Baby, Tajomná rieka, Medisonské mosty, Dokonalý svet, Nezmieriteľní, Bird a mnoho iných)
Hrajú: Tom Hanks, Anna Gunn, Laura, Linney, Aaron Eckhart, Autumn Reeser, Sam Huntington, Jerry Ferrara a i.
Hudba: Christian Jacob

 

 

(anglicky):

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Sully, (anglicky): Sully, Facebook, Instagram, Twitter, pozri Sully Sullenberger.

 

Zaujímavosti

Na inscenáciu skutočného príbehu, ktorý pred siedmimi rokmi obletel celý svet, sa podarilo získať 86 ročnú hereckú legendu a režiséra (držiteľa 4 Oscarov) v jednom Clinta Eastwooda. Ako filmár svoj patriotizmus v posledných rokoch dokázal napr. v autobiografických snímkach: Americký ostreľovač (American Sniper, 2014, ceny: Oscar, 18 cien a ďalších 38 nominácií) a vo vojnovej dráme „Vlajky našich otcov“ (Flags of Our Father, 2009, ceny: 2 nominácie na Oscara, 15 cien a 24 nominácií).

Ako herec a režisér má na konte niekoľko významných ocenení (okrem spomínaných Oscarov, 140 rôznych cien a ďalších 150 nominácií).

Filmy o filme (anglicky):

 

Film Sully nadväzuje na udalosti letu 1549, ktoré sa odohrali 15. januára 2009. Pilot Chesley Sully Sullenberger (Tom Hanks) a jeho prvý dôstojník Jeffery "Jeff" Skiles (Aaron Eckhart) začali svoj let z letiska LaGuaria v New Yorku a s Airbusom A320 mali pôvodne pristáť na medzinárodnom letisku Charlotte Douglas International Airport v Severnej Karolíne.

No už krátko po štarte (ani nie tri minúty) mu cestu skrížil kŕdeľ divých kanadských husí. Tie nezvratne poškodili obidve turbíny. Dispečing pilotovi poradil vrátiť sa na letisko v New Yorku alebo núdzovo pristáť na letisku Teterboro v New Yersey.

Autentické zábery a rozhovory (anglicky):

 

Vzhľadom na situáciu a bezpečnosť pasažierov sa kapitán rozhodol pristáť na rieke Hudson, a to spôsobom, o ktorý sa ešte nikto nikdy nepokúsil.

Filmové štúdio Warner Bros. už v predstihu oznámilo, že životopisná dráma prinesie toho viac, ako len jeden deň zo života hrdinského pilota. Film vychádza z autobiografie s názvom HIghest Duty: My Search for What Really Matters a má popisovať aj doposiaľ neznáme skutočnosti. Knihu v tom istom roku vydal Chesley Sullenberger a dnes už zosnulý Jeffrey Zaslow (1958 - 2012).

Z natáčania (anglicky):

 

V hlavnej úlohe filmu sa predstaví populárny herec, producent, scenárista, režisér Tom Hanks ako Sully. Uź čoskoro ho môžete vidieť v novom napínavom  thrilleri Inferno, natočeného podľa knižného bestselleru Dana Browna