Trhlina

Trhlina


Pripomíname divákom, že rezervácia lístkov prepadá 15 MINÚT pred začiatkom filmu. Diváci s rezerváciami majú pri pokladni právo slušne sa predbehnúť (pozri viac info).

Do kinosály je ZAKÁZANÉ vstupovať s občerstvením zakúpeným mimo priestorov MsKC (VP str. 3). Ďakujeme.


 

Mysteriózny thriller o jednej z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľnom miznutí ľudí v pohorí Tribeč. Podľa knižného bestselleru. Film Petra Bebjaka (Čiara, Čistič).

Nezamestnaný absolvent Igor objaví záznamy výpovedí psychiatrického pacienta Waltera Fischera. Ten pred sedemdesiatimi rokmi záhadne zmizol v pohorí Tribeč, a keď sa po vyše dvoch mesiacoch rovnako záhadne objavil, mal na tele čudné popáleniny a zranenia. Bol dezorientovaný, nedokázal vysvetliť, čo sa mu stalo, už nikdy sa nespamätal.

Igor pátra ďalej a s údivom zisťuje, že Fischerov prípad nie je ojedinelý – zmienky o tajomnom miznutí ľudí v tomto pohorí siahajú hlboko do histórie. Hrôzostrašných prípadov pribúda. Igor s priateľkou Miou, konšpirátorom Andrejom a tvrdým skeptikom Dávidom preniká čoraz hlbšie a odhaľuje skutočnosti, ktoré sú oveľa desivejšie, než akákoľvek fantázia. Vyberú sa na výpravu priamo do tribečských lesov, kde zažijú čosi vymykajúce sa chápaniu. Spočiatku nevinné pátranie sa končí tragicky. Toto tajomstvo má totiž príšerne ostré zuby.

 

Originálny názov: Trhlina; Predloha: Jozef Karika (O knihe)
Žáner: thriller, mysteriózny
Rok: 2019
Krajina pôvodu: SR
Réžia: Peter Bebjak
Hrajú: Matej Marušin, Mária Havranová, Dávid Hartl, Tomáš Maštalír, Juraj Loj, Tomáš Mischura, Martin Šalacha, Emanuel Hason, Ondrej Hraška, Jaroslav Mottl, Ela Lehotská a i.
Scenár: Tomáš Bombík

 

 

 

 

Z natáčania:

 

 

 

 

 

 

 

Pieseň z filmu: "Hýkal"

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Trhlina, Continental Film, Facebook, Instagram.

Zo zákulisia: Kniha, Herci, Tribeč, FotkyPrvá klapka, Herci vtiahnutí do deja.

 

Zaujímavosti

Trhlina prekonala rekordy: V prvý víkend pritiahla do kín vyše 83-tisíc divákov. Premiérový víkend snímky Trhlina sa stal najúspešnejším víkendom slovenského filmu v našich kinách.

"S návštevnosťou 83 266 divákov a tržbami 494 386 eur sa jej premiérový víkend stal najúspešnejším víkendom slovenského filmu v domácich kinách. V celkovom rebríčku otváracích víkendov v slovenských kinách patrí jej tržbám 5. miesto," TASR informoval Peter Gašparík z distribučnej spoločnosti Continental Film s tým, že Trhlina sa zaradila tesne za také hity, akými sú Mimoni (celosvetovo zarobil vyše 1 mld. dolárov), Päťdesiat odtieňov sivej, Päťdesiat odtieňov slobody a Avengers: Nekonečná vojna (celosvetovo zarobil vyše 2 mld. dolárov).

Radosť z úspechu vyjadril aj režisér: "Pre filmára je dôležité, aby sa jeho film dostal k divákom a ak ich navyše zaujme, majú o čom premýšľať a čo odporúčať, môžeme byť len spokojní," uviedol Bebjak a dodal, že je to pre celý tím veľkou motiváciou do ďalšej práce. Trhlina pritom na vrchole rebríčka nahradila jeho vlastný film Čiara, ktorý v auguste 2017 prilákal do kín počas prvého distribučného víkendu 69 242 divákov (s tržbami 375 959 eur), celkovo ho v kinách videlo viac ako 330 000 ľudí.

Trhlina zlomila rekord aj počas druhého víkendu - počas ktorého si ju v slovenských kinách pozrelo fantastických 57 150 divákov, celkovo už 172 496 a vyzerá to tak, že pri tomto čísle ešte ani zďaleka nekončíme. Druhý premiérový víkend (štatistika):

1. Trhlina – 57 150 (-29,7 %), 2. Čiara – 53 625 (-20,4 %), 3. Únos – 53 543 (-16,8 %)4. Všetko alebo nič – 49 072 (-21 %)5. Bohemian Rhapsody – 42 821 (-20,4 %)6. Hotel Transylvania 3 – 42 212 (-35,9 %)7. Mimoni – 37 924 (-65 %)8. Hobit: Bitka piatich armád – 35 699 (-48,2 %)9. Päťdesiat odtieňov sivej  – 34 859 (-65 %)10. Tajný život maznáčikov – 33 084 (-42,8 %)

Z pôvodne pripravovanej TV minisérie vznikol samostaný celovečerný film. No napriek tomu sa fanúšikovia Trhliny môžu tešiť. Na televíznej minisérii sa naďalej pracuje a do našich obývačiek sa dostane v najbližšom období. Kulisy filmu vznikali v autentických lokalitách pohoria Tribeč a svoj "cameo" výstup (pre pozorného diváka) vo filme zaznamená aj samotný autor knižnej predlohy J. Karika.  

Najbližším filmovým projektom obľúbeného režiséra (zároveň jeho najväčším a najdrahším projektom) bude historická dráma s príznačným názvom Správa (The Report) - o skutočnom príbehu úteku Slovákov z neslávne známeho tábora v Osvienčime. "Záleží mi na tom, aby tento film videlo čo najviac divákov, ktorým môže otvoriť oči," hovorí P. Bebjak (pozri medialne.etrend.sk). Do kín by sa mohol dostať už budúci rok. Neuveriteľný skutočný príbeh, aktuálnosť témy aj dnes, je zárukov, že film bude rezonovať i v medzinárodnom prostredí.