Učiteľka

Učiteľka

Učiteľka, na akú sa nezabúda.

Režisér Jan Hřebejk a scenárista Petr Jarchovský prinášajú na plátna kín ďalšiu výnimočnú filmovú snímku, ktorá bude mať svetovú premiéru v hlavnej súťaži tohtoročného festivalu v Karlových Varoch.

Nadčasový príbeh o učiteľke, na prvý pohľad milej a láskavej, ktorá rafinovaným spôsobom manipuluje žiakmi a ich rodičmi, je inšpirovanými skutočnými udalosťami. Dej strhujúceho a veľmi aktuálneho filmu o sile ľudského charakteru sa síce odohráva na začiatku 80. rokov, ale ide o príbeh univerzálny, ktorý by sa mohol odohrať kdekoľvek a v akejkoľvek dobe. Pretože skorumpovanosť, rovnako ako malosť a vypočítavosť vládnu svetom neustále.

V jednej z hlavných detských rolí sa predstaví aj vnuk Mariána Labudu Richard.

 

Originálny názov: Učiteľka
Žáner: dráma
Rok: 2016
Krajina pôvodu: SR, ČR
Réžia: Jan Hřebejk (Zakázané uvolnění, Nevinnost, Kawasakiho ruže, Nestyda, U mně dobrý, Medvídek, Pupendo, Musíme si pomáhat, Pelíšky, Česká soda, Šakalí léta a mnoho iných)
Hrajú: Zuzana Mauréry, Csongor Kassai, Peter Bebjak, Martin Havelka, Ondřej Malý a i.
Hudba: Michal Novinski (Wilsonov, Traja bratia, V tieni, Kuky se vrací, Nedodržený slib, úspenšé dokumenty Mongolsko, Carstensz - Sedmá hora, Neznáma Antarktída, Tepuy, Pururambo, Amazonia vertical, OMO - cesta do praveku a i.)

 

 

Film o filme (rozhovor s J. Hřebejkom):

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Učiteľka, PubRes, Facebook, RTVS, (česky): Česká Televize, Rozhovory (ČT), Rozhovor s režisérom J. Hřebejkom (ČT), Tvorcovia filmu (ČT), Herecké obsadenie (ČT).

 

Ocenenia a nominácie

2016 - (MFF Karlovy Vary - KVIFF) Cena za Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Zuzana Mauréry, nominácia na Krištáľový glóbus: režisér Ján Hřebejk.