V zajatí démonov 2: Enfieldský prípad

Nadprirodzený thriller z dielne New Line Cinema V zajatí démonov 2 v réžii Jamesa Wana (“Furious 7”), príchádza do kín po mimoriadne úspešnej rovnomennej prvej časti. Filmoví nadšenci sa tak môžu tešiť na ďalší skutočný príbeh renomovaných démonológov Eda a Lorraine Warrenovcov. Hlavných postáv sa opätovne zhostili nominantka na Oscara Vera Farmiga (“Up In the Air,”) a Patrick Wilson (“Insidious”) ako Lorraine a Ed Warrenovci, ktorí v jednom zo svojich najdesivejších paranormálnych prípadov cestujú do severného Londýna, aby pomohli slobodnej matke s výchovou štyroch detí, v dome plnom zákerných duchov.

Originálny názov: The Conjuring 2: The Enfield Poltergeist
Žáner: horor
Rok: 2016
Réžia: James Wan
Hrajú: Vera Farninga, Patrick Wilson, Frances O′Connor, Maria Doyle Kennedy, Sterling Jerins, Madison Wolfe a i.
Hudba: Joseph Bishara

(anglicky, pozri nemecky)

Filmy o filme (anglicky):

Oficiálna stránka filmu: V zajatí démonov 2: Enfieldský prípad, (anglicky): The Conjuring 2: The Enfield Poltergeist, Conjuring 2 (Warner Bros.), Facebook, Instagram. Twitter.

Zo zákulisia (anglicky): Behind the scenes.

Soundtrack: Joseph Bishara.

conjuring-2-plagat.jpg

V zajatí démonov 2: Enfieldský prípad (Conjuring 2: The Enfield Poltergeist, 2016) je pokračovaním mimoriadne úspešnej rovnomennej snímky V zajatí démonov (The Conjuring, 2013, Behind the scenes, Featurette, Inspiration). Prvý film zarobil okolo 120 mil. dolárov (rozpočet 20 mil. dolárov), a tak tvorcovia dlho neváhali natočiť sequel. Zatiaľ čo Annabelle (2014) rozpráva o udalostiach pred prvým filmov, novinka nadväzuje na pôvodný príbeh prvého filmu a situuje ho do Anglicka konca sedemdesiatych rokov. Skúsení vyšetrovatelia (manželia) Lorraine a Ed Warren sa ujali tzv. Enfieldskeho prípadu (Enfield Poltergeist). Peggy Hodgson, žijúca v anglickom Brimsdown (Enfield, patriaci pod tzv. Veľký Londýn), zburcovala v roku 1977 políciu. Dve z jej detí (11 a 13 ročné sestry) tvrdili, že sa nábytok začal hýbať sám od seba. O prípad sa v tom čase zaujímali rôzni vyšetrovatelia a dospeli k rôznym záverom. Oficiálna správa k prípadu mala vyjsť až o dva roky neskôr. Záznamy manželov Warrenovcov inšpirovali príbehy filmov ako Annabelle (2014), Amityville Horror (1979 a 2005) či sériu V zajatí démonov. Strašidelným domom v Amityville (existuje viac dokumentov) sa zaoberá napr. aj britský dokumentárny film The Real Amityville Horror (2005). Príbehy spomínaných titulov majú byť inšpirované skutočnými udalosťami.

Enfield Poltergeist (dobové fotografie):

Herecké obsadenie

Herečka (producentka, režisérka) Vera Farninga (V zajatí démonov, Nepriateľ pod ochranou, Zdrojový kód, Lietam v tom, Sirota, Skrytá identita, Zbesilý útek, Dotyk zla, TV seriál Bates Motel a i.) ako "Lorraine Warren", Patrick Wilson (Bone Tomahawk, V zajatí démonov, Insidious 1 - 2, Prometheus, A-Team, Strážcovia, Ako malé deti, Fantóm opery, TV seriály Fargo, Muž s poslaním, Anjeli v Amerike a i.) ako "Ed Warren", Frances O′Connor (Blassed, Anjeli s oceľovým hlasom, Je dôležité mať Filipa, Kód Navajo, A.I. Umelá Inteligencia, TV seriály Missing, Pán Selfridge) ako "Peggy Hodgson", detská herečka Madison Wolfe (Joy, Trumbo, TV seriály Scream, True Detective a i.) ako "Janet Hodgson" a ďalší.

Réžia

Réžie sa opäť ujal James Wan (Rýchlo a zbesilo 7, Insidious 1 – 2, Rozsudok, Kliatba, Saw: Hra o prežitie, Stygian, krátkometrážny Saw – predchodca série). Podľa zákulisných informácií mala byť Wanovi ponúknutá nemalá čiastka, aby natočil pokračovania kultovej série Rýchlo a zbesilo 8 (2017). Vo filme sa majú prestaviť mená ako Charlize Theron, Dwayne Johnson, Jason Statham, Vin Diesel, Kurt Russell, Eva Mendes, Michellle Rodriguez, raper Ludacris a i. Wan napriek tomu ponuku odmietol a rozhodol sa natočiť ďalší horor (ten zbiera veľmi pozitívne filmové kritiky). „Cítil som sa ako znovuzrodený, že môžem znovu prerozprávať strašidelný príbeh,“ povedal J. Wan.

Hneď prvý deň natáčania si štáb povolal kňaza, aby im posvätil.

Filmová novinka je spracovaná aj ďalšom rozmere - virtuálnej realite, ktorú si naplno užijete len so špeciálnym príslušenstvom. Napriek tomu prinášame ukážku, pretože je to v istom ohľade (nie až tak vzdialená) budúcnosť kinematografie.

Expererience Enfield VR 360 (anglicky):

Scenár

Scenár napísal Carey Hayes, Chad Hyes (Biela smrť, Desať božích rán, Múzeum voskových figurín, TV seriál Mysterious Ways a i.), režisér J. Wan a prepracoval ho David Johnson (Hnev Titanov, Červená čiapočka, Sirota, TV seriál Mob City), ktorý napísal scenár k niektorým epizódam mimoriadne úspešnému „zombie“ TV seriálu Walking Dead. Kinopremiéra bola posunutá až o niekoľko mesiacov (z jesene 2015 na jún 2016) z dôvodu prebiehajúceho súdneho sporu, ktorý sa týkal práv na originálne príbehy manželov Warrenovcov.

wolfe.jpged-warren.jpgl.warren.jpg