Valerian a mesto tisícich planét /titulky/

Valerian a mesto tisícich planét /titulky/

Vesmír bez hraníc potrebuje hrdinov bez limitov. Veľkolepá adaptácia ikonického komiksového románu pod taktovkou režisérskeho mága Luca Bessona.

V 28. storočí tvoria Valerian (Dane DeHaan) a Laureline (Cara Delevingne) dvojicu špeciálnych agentov poverených udržiavaním poriadku v celom vesmíre. Ich nadriadený z Ministerstva obrany (Clive Owen) ich poverí misiou do bizarného intergalaktického mesta Alpha. Je to stále sa rozširujúca, pulzujúca metropola zložená z tisícov druhov rôznych tvorov, ktoré sa v Alphe zhromaždili počas niekoľkých storočí, zo všetkých kútov galaxie, aby si navzájom vymieňali vedomosti, inteligenciu a kultúrne hodnoty.

Na toto skvostné historické mesto začne útočiť neznámy nepriateľ, tajomná sila, ktorá ohrozuje mierovú existenciu mesta tisícich planét. Valerian a Laureline bojujú s časom, aby našli zdroj zla a zastavili ho skôr, než zničí nielen unikátne mesto Alpha, ale tiež život vo vesmíre

 

Originálny názov: Valerian and the City of a Thousand Planets
Žáner: sci-fi
Rok: 2017
Krajina pôvodu: Francúzsko
Réžia: Luc Besson (Lucy, Mafiánovci, Dáma, Arthur 1 - 3, Angel-A, Piaty element, Leon, Brutálna Nikita, Magická hlbočina, Posledná bitka, videoklipy: Madonna a i.)
Hrajú: Dane DeHaan, Cara Delevingne, Clive Owen, Rihanna, Ethan Hawke, John Goodman, Herbie Hancock, Kris Wu a i.
Hudba: Alexandre Desplat

 

 

 

 

Film o filme:

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Valerian a mesto tisícich planét, Facebook, (anglicky): Valerian and the City of a Thousand PlanetsFacebook, Instagram.

Soundtracks: Trailer music.

 

Zaujímavosti

Keď mal Besson desať rokov, zamiloval sa do komiksového príbehu o Valerianovi a Laureline (pozri aj noosfere.org):

„Tento film som chcel sfilmovať už dávno, ale musel som počkať, kým technológia dobehne moju predstavivosť. Jean-Claude Mézières, tvorca komiksu Valerian, so mnou spolupracoval na filme Piaty element a celý čas sa ma pýtal, prečo nesfilmujem príbeh komiksu Valerian? Vždy som mu povedal, že nemôžem, pretože v celom komikse je iba asi desať, dvanásť ľudských postáv, všetky ostatné sú mimozemšťania. Keď som videl film Avatar, úplne sa to pre mňa zmenilo. Od tej chvíle som vedel, že moje možnosti nemajú žiadne hranice,“ vysvetľuje režisér Leona, Piateho elementu, či Lucy.

Jeho nový film plný dobrodružstva, predstavivosti a akčných scén vás zavedie do toho najzvláštnejšieho vesmíru, ktorý bol kedy stvorený. Príbeh je založený na priekopníckom komikse, ktorý inšpiroval celé generácie umelcov, spisovateľov a tvorcov. Sprevádzať Vás bude hviezdne herecké obsadenie ako sú Dane Dehaan, Cara Delevingne, Clive Owen, Rihanna, Kris Wu, John Goodman a Ethan Hawk.

Pôvod príbehu: Komiksový seriál, ktorý vytvorili Pierre Christin a Jean-Claude Mézières, debutoval v časopise Pilote v roku 1967. Východiskom komiksu je galaktické impérium, ktoré v 28. storočí ochraňuje všetok čas a priestor. Dve hlavné postavy, Valerian a Laureline, sú vesmírni agenti, ktorí cestujú časom a spoločne bránia vesmír. V priebehu svojich dobrodružstiev sa stretávajú s mnohými mimozemskými národmi a musia čeliť množstvu nebezpečenstiev, pričom za všetkou ilustráciou stojí J.-C. Mézières.

Valerian vs. Star Wars: Len veľmi málo filmov sa zapísalo do histórie tak nezmazateľne ako Star Wars. Pri premiére prvého dielu neskôr mega úspešnej ságy ani sám tvorca George Lucas netušil, aký obrovský fenomén stvoril. A rozhodne ho nenapadlo, že bude počas nasledujúcich štyridsať rokov vysvetľovať, kde našiel inšpiračné zdroje.

Podobnosti v dizajne Star Wars a Valeriana idú len veľmi ťažko prehliadnuť. Napriek tomu, je to už dnes  akási premlčaná téma. Čas od času na konkrétne príklady poukáže nejaký z fanúšikov, a nakoľko ide o tak dokázateľné príklady, že nikto sa s ním ani neháda o opaku. Výpočet takýchto ukážok môžeme začať u (ne)slávnych bikín princeznej Leiy v úvode Návratu Jediho. Úbohá Laureline ich na  stránkach komiksu nosila o desať rokov skôr...

Jean-Claude Mézières Georgovi Lucasovi údajne napísal niekoľkolistov. Nikdy však neobdržal odpoveď. Môžeme sa len domnievať, že Lucas sa najskôr obával toho, že by sa francúzsky autor dožadoval podielu na tučnom zisku. V Spojených štátoch sú totiž občianske žaloby akýmsi národným športom. A ten zisk je skutočne nemalý, ak prihliadneme k tomu, že značku Star Wars pred piatimi rokmi kúpila spoločnosť Disney. Za štyri miliardy dolárov a nejaké drobné.

Mézières priznáva, že na začiatku mal veľkú zlosť, ale časom sa s celou záležitosťou vysporiadal inak. Pre francúzsky komiksový magazín Pilot vytvoril kresbu, na ktorej sa Valerian a Laureline stretnú s Lukom Skywalkerom a Princeznou Leiou v preplnenom galaktickom bare. Leia hovorí: „To je zábavné, že sa schádzame práve tu!“. Na to jej Laureline odpovie: „Hm, my sme tu štamgasti už dávno!“ (pozri fotogalériu).

Seriál Valerián vychádzal 43 rokov a je celý zviazaný v 21 zväzkoch. Budúci rok oslávi 50. výročie, v júli 2017 príde do kín ako celovečerný film na motíve komiksu.