Vojnoví psi

Vojnoví psi

Od režiséra trilógie Vo štvorici po opici.

Film bol nakrútený podľa skutočného príbehu dvoch priateľov), čerstvých dvadsiatnikov žijúcich počas vojny v Iraku v Miami Beach, ktorí sa rozhodli naplno využiť málo známu vládnu iniciatívu umožňujúcu malým firmám uchádzať sa o zákazky americkej armády. Napriek skromnému začiatku začali onedlho zarábať veľké peniaze a žiť na vysokej nohe.

Situácia dvojici hlavných hrdinov prerastie cez hlavu vo chvíli, kedy sa im podarí získať objednávku v hodnote 300 miliónov dolárov na dodávky zbraní afganskej armáde ale, ako neskôr vyjde najavo, obchod, do ktorého sú zapletení niekoľkí veľmi pochybní ľudia, nemá s americkou vládou vôbec nič spoločné...

 

Originálny názov: War Dogs
Žáner: komédia, vojnový
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Todd Phillips (Vo štvorici po opici 1 - 3, Nadoraz, Škola zvádzania, Starsky a Hutch, Road Trip a i.)
Hrajú: Miles Teller, Ana de Armas, Jonah Hill, Bradley Cooper, Valentina Lucia Faltoni, Dan Bilzerian a i.
Hudba: Cliff Martinez (Drive, Diablov obhajca, In the Beginning, Miluj ma! Prosim, Traffic: Nadvláda gangov, Kafka, Zosilni to!, Sex. lži a video, TV seriál The Knick a i.)

 

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Vojnoví psi, (anglicky): War Dogs, Facebook, Twitter, Instagram.

 

Zaujímavosti

V roku 2011 vyšiel v časopise Rolling Stone článok s názvom The Stoner Arms Dealers: How Two American Kids Became Big-Time Weapons Traders. Autor článku Guy Lawson v ňom zverejnil skutočný príbeh dvoch "húličov" z Miami Beach, ktorí pod hlavičkou americkej armády, obchodujú zo zbraňami. Informácia vyvolala veľký rozruch.

Filmy o filme (anglicky):

 

Pôvodne sa na dvojrolu zvažovali Shia LaBeof (Železné srdce, Transformers 1 – 3, Disturbia) a Jesse Eisenberg (Podfukári 1 – 2, Sociálna sieť). J. Eisenberg sa v tom čase zaviazal účikovať v komiksovej adaptácii Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti (2015), v ktorej svojsky stvárnil postavu Lexa Luthora. S. LaBeouf napon tiež vypadol z listiny, a tak sa museli zvažovať noví kandidáti.

Ďalším a napokon konečným adeptom na rolu bol populárny komediálny herec Jonah Hill (predstavil sa i v dramaticky ladených filmoch: True Story, Moneyball). Ten sa osvedčil už v kriminálnej komédii 21 Jump Street (2012) po boku Ch. Tatuma. Jeho hlas (ale aj Ako vycvičiť draka, Lego príbeh) ste nedávno mohli počuť v animovanej komédii pre dospelých s dvojznačným názvom Buchty a klobásy (Sausage Party, 2016). Na Slovensku si film zatiaľ pozrelo takmer 30 tisíc divákov, čo je obrovský úspech. V USA je to prvý počítačom animovaný film s R-raitingom. J. Hill sa predstaví ako Efraim Diveroli.

Nejaký čas trvalo nájsť vhodného herca na druhú úlohu (zvažoval sa napr. Chis Pratt, najnovšie sa predstaví v kinohite Sedem statočných), no napokon správnu chémiu našli v hercovi M. Tellerovi (séria Divergencia), ktorý si v roku 2014 zahral v ocasrovom filme Whiplash (snímka získala 3 Oscary, 87 cien a 129 nominácií). Na filmovom festivale v Sundance (2013) hercovi udelili cenu poroty The spectacular Now za herecký výkon. Predstaví sa ako David Packouz (jeho biografia má názov Once a Gun Runner).

Pracovný názov filmu bol Arms and the Dudes. Ten je inšpirovaný názvom knihy (bestselleru), ktorú G. Lawson zverejnil v minulom roku, pričom išlo o rozšírenie jeho článku z Rolling Stone (v názve sa uvádzajú už tri hlavné postavy). Tešiť sa môžete napr. na skvelého Bradleyho Coopera (ako Hernry Girard) a i. Pri našej novinke nejde o komédiu v pravom zmysle slova, ale o akúsi správnu kombináciu drámy a komédie (anglicky):

 

Natáčalo sa v južnej Kalifornii, Miami, Maroku či v Rumunsku. Johah Hill údajne pre svoju rolu ešte nabral na váhe, aby sa viac priblížil predlohe (začiatok udalostí v knihe sa datuje od roku 2007).

Z natáčania (anglicky):

 

Anglický plagát War Dogs (prvý plagát vo fotogalérii) nápadne pripomína plagát kultového gangsterského filmu od Briana De Palmasa (scenár Oliver Stone a spol.) s názvom Zjazvená tvár (Scarface, 1983, nominácia na tri Zlaté Glóbusy). V hlavnej úlohe sa predstavili A. Pacino (ako Tony Montana) a Steven Bauer (ako Manny).