Zilionári

Zilionári

Čo by ste urobili so 17 miliónmi dolárov?

Skvelá komédia, natočená podľa skutočných udalostí o jednej z najväčších bankových lúpeží v histórii USA. David (Zach Galifianakis) je jednoduchý človek, ktorý uviazol vo svojom monotónnom živote. Deň čo deň sadá za volant svojho opancierovaného auta, aby rozviezol obrovské sumy cudzích peňazí. Jediným vzrušujúcim momentom v jeho živote je flirtovanie s kolegyňou Kelly (Kristen Wiig), ktorá ho onedlho zatiahne do neuveriteľného dobrodružstva. Skupinka nie príliš inteligentných chlapíkov pod vedením Steva (Owen Wilson) plánuje vylúpiť banku a rozhodnú sa na to využiť Davida.

Napriek absolútne amatérskemu plánu sa stane nemožné a oni majú zrazu vo vreckách 17 miliónov dolárov. Pretože je však táto partička naozaj bláznivá, nenapadne ich nič lepšie, ako peniaze začať vo veľkom štýle utrácať a zanechávať polícii úplne jasné stopy.

 

Originálny názov: Masterminds
Žáner: akčná komédia
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Jared Hess
Hrajú: Zach Galifianakis, Owen Wilson, Jason Sudeikis, Kristen Weeg a i.
Hudba: Geoff Zanelli (Charlie Mortdecai, Ženích na odstrel, Gamer, Outlander, Disturbia, Hitman, House od D, TV seriály The Pacific, Cesta na Západ a i.)

 

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Zilionári, (anglicky): Masterminds, Facebook, InstagramTumblr, Twitter.

 

Zaujímavosti

Nová bláznivá komédia je inšpirovaná skutočnými udalosťami, pri ktorej sa skupinke „geniálnych“ zlodejov podarilo okradnúť bezpečnostnú službu Loomis, Fargo & Co o 17, 3 mil. dolárov (v súčastnosti by bola hodnota lupu asi 25,5 mil. dolárov). Pracovný názov filmu preto niesol označenie Loomis Fargo.

Historicky išlo v tom roku o druhú najväčšiu lúpež v USA (4. október 1997, Charlotte v Severnej Karolíne), pretože sedem mesiacov predtým (29. marec 1997, Jacksonville na Floride) bolo spoločnosti ukradnutých (ich vlastný šofér) okolo 18,8 mil. dolárov. Táto lúpež však vyvolala veľkú pozornosť. Namiesto toho, aby sa po aktéroch zľahla zem, členovia akcie podľahli nákupnej horúčke. Začali nakupovať domy, športové lode, drahé autá, čím polícii výrazne uľahčili prácu.

Film o filme (anglicky):

 

Skôr ako sa do filmu podarilo obsadiť silnú hereckú zostavu v podaní Zach Galifianakis (ako David Ghantt), Owen Wilson (ako Steve), Jason Sudeikis (Mike McKinney), Kristen Wiig (ako Kelly) a ďalší, bol na úlohu zvažovaný i Jim Carrey. Jedná sa pritom o najpopulárnejších komediálnych hercov súčasnosti (anglicky):

 

Americký režisér (herec, scenárista) Jared Hess je známy svojimi zbláznivými (až šialenými) komédiami Don Verdean (2015), Gentlemen Broncos (2009), Nacho Libre (2006), Napoleon Dynamite (2004, na FF Sundance získal Veľkú cenu poroty za najlepší hraný film). Posledná menovaná snímka vychádza z krátkometrážneho filmu Peluca (2003) a na motívy komédie vznikol i rovnomenný animovaný TV seriál (2012).

Z natáčania + premiéra (anglicky):