Zkáza krásou

Zkáza krásou

Lída Baarová. Herečka, pre ktorú bola jej krása najväčším darom aj prekliatím zároveň. Mladé a atraktívne dievča sa rýchlo stala najväčšou československou filmovou hviezdou a dokázala si podmaniť aj najobávanejších mužov svojej doby. Vzťah s ministrom ríšskej propagandy Josephom Goebbelsom z nej však obratom učinil národného nepriateľa a symbol kolaborantstva. Dokumentaristka Helena Třeštíková sa s Baarovou stretla v jej zahraničnom exile. Na sklonku herečkinho života nakrútila otvorenú spoveď kedysi milovanej a následne zatracovanej hviezdy na pozadí unikátnych materiálov z niekoľkých európskych filmových archívov aj ukážok slávnych úloh Lídy Baarovej.

Príbeh sebadeštruktívnej lovestory s charakteristikami antickej tragédie je fatálne spojený s európskymi dejinami a ukazuje mimoriadne úprimný portrét ženy, ktorej na vrchole kariéry ležal svet pri nohách. O to monumentálnejší bol potom jej pád do zabudnutia a samoty.

 

Originálny názov: Zkáza krásou
Žáner: dokumentárny film
Rok: 2015
Krajina pôvodu: ČR
Réžia: Helena Třeštíková (Mallory, Katka, René, séria Paměť 20. století, séria Manželské etudy po dvaceti letech, Marcela, Obsluhovala jsem Karla Čapka, Bára B. (LIVE), Hitler, Stalin a já, Sestřičky, V pasti - Katka, Zvítězí ten, kdo se nevzdá, Ženy na přelomu tisíciletí, Carmen story, séria Člověk a čas, séria Řekni mi neco o sobě a mnoho iných), Jakub Hejna (Divadlo Svoboda)
Hrajú: Lída Baarová a i.
Hudba: Tadeáš Věrčák (Gangster Ka 1 - 2, Mallory, Katka, René, TV seriál Cirkus Bukowsky)

 

 

Režisérka Helena Třeštíková v Show J. Krausa:

 

Milujem to, co strácíme z filmu Ohnivé léto (1939, spev L. Baarová):

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Zkáza krásou, (česky): Česká televize, Aerofilms.

Zo zákulisia (česky): Rozhovor s režisérkou H. Třeštíkovou, Rozhovor so spolurežisérom J. Hejnom, Bonusové videá.